Przejdź do treści
Rearview of diverse people hugging each other

Decydujemy razem!
Minigranty Młodzieżowe
dla Dolnego Śląska

Zadanie realizowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033.

O projekcie

"Decydujemy razem! Minigranty młodzieżowe dla Dolnego Śląska"

Decydujemy razem! Minigranty młodzieżowe dla Dolnego Śląska” to projekt wspierający młodych ludzi w realizacji ich pomysłów na lokalne inicjatywy. Dzięki minigrantom młodzież z Dolnego Śląska może zdobyć środki na działania społeczne, kulturalne czy edukacyjne, które pozytywnie wpłyną na ich otoczenie. Naszym celem jest wzmacnianie aktywności obywatelskiej i dawanie młodym ludziom realnego wpływu na swoje społeczności. Dołącz do nas i zdecydujmy razem o przyszłości Dolnego Śląska!

Zadanie realizowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Młodzieżowy na lata 2022-2033.

Celem projektu jest wsparcie finansowe inicjatyw młodzieży z województwa dolnośląskiego.

Projekt skierowany do samorządów uczniowskich, studenckich, organizacji doktoranckich oraz młodzieżowych rad i sejmików. Organizacje młodzieżowe mają możliwość otrzymania od 5 000 do 12 000 zł na wybrane inicjatywy.

Grant można otrzymać na inicjatywy takie jak: szkolenia, e-learningi, warsztaty, akcje charytatywne, wydarzenia kulturalne, wolontariat, współpracę z organizacjami, flashmoby, konkursy, plebiscyty.

Jedynym warunkiem, by otrzymać dofinansowanie, jest działanie organizacji na terenie województwa dolnośląskiego, poprawne złożenie wniosku i pozytywne rozpatrzenie go przez komisję nadzorującą konkurs.

Edycja 2025 - harmonogram

30 marca – 30 kwietnia

Nabór wniosków grantowych

01 kwietnia

Spotkanie zdalne (informacyjne) dla I i II ścieżki

kwiecień

Szkolenia 0n-line dla Wnioskodawców

15 kwietnia

Opublikowanie wyników

20 kwietnia 

Spotkanie stacjonarne dla grantobiorców i podpisanie umów

1 maj – 30 październik

Realizacja projektów

1 maj – 30 listopad

Szkolenia on-line dla grantobirców

listopad

Szkolenia stacjonarne

15 listopad 

Złożenie sprawozdań z projektów

listopad – grudzień

Podsumowanie i ewaluacja projektu Decydujemy Razem

Ścieżka 1.

Ścieżka dla:

  1. Młodzieżowych rad lub sejmików jednostek samorządu terytorialnego umiejscowionych na terenie województwa dolnośląskiego.
  2. Nieformalnych grup młodzieżowych liczących minimum 3 osoby (grupa planująca założenie rady młodzieżowej przy jednostce samorządu terytorialnego na terenie województwa dolnośląskiego).

Ścieżka 2.

Ścieżka dla:

  1. Samorządów umiejscowionych na terenie województwa dolnośląskiego, w tym:
    a) Samorządy uczniowskie,
    b) Samorządy studenckie,
    c) Samorząd doktorantów.
  2. Nieformalnych grup młodzieżowych liczących minimum 3 osoby (grupa studentów lub doktorantów działająca w ramach koła naukowego, charytatywnego itp. na terenie jednostki szkolnictwa wyższego.)

Spotkania szkoleniowe

Chcesz dowiedzieć się, jak skutecznie aplikować w projekcie Decydujemy Razem? Zapisz się na nasze spotkania szkoleniowe!
W tej sekcji znajdziesz harmonogram spotkań, tematy szkoleń oraz formularz zgłoszeniowy. Skorzystaj z wiedzy ekspertów i zwiększ swoje szanse na uzyskanie dofinansowania!

Terminy spotkań:

Szkolenie nr 1: "Regulamin"

Ścieżka 1: dd/mm/rrrr gg:mm

Ścieżka 2: dd/mm/rrrr gg:mm

Forma: online

Dokumenty

Tutaj znajdziesz wszystkie niezbędne dokumenty do pobrania – regulaminy, formularze i inne materiały.

Dokumenty dla wnioskodawców

Regulamin edycji 2025
Wzór sprawozdania 2025
Podręcznik Oferenta 2025
Logotypy + obowiązek informacyjny 2025

Dokumenty dla realizatorów

Regulamin edycji 2025
Wzór sprawozdania 2025
Podręcznik Oferenta 2025
Logotypy + obowiązek informacyjny 2025

Frequently Asked Questions

Zanim się z nami skontaktujesz, sprawdź, czy odpowiedź na Twoje pytanie nie znajduje się poniżej!”

Osoby składające projekt muszą być w wieku 15-29 lat. Dla patrona nie ma ograniczeń wiekowych.

Tak, organizacje nie posiadające osobowości prawnej mogą ubiegać się o wsparcie za pośrednictwem patrona.

Nie, Patron nie może złożyć wniosek w imieniu kilku grup młodzieżowych.

Nie, niektóre działania mogą wykraczać poza granice województwa, ale wszystkie muszą być skierowane do mieszkańców woj. dolnośląskiego.

Tak, paragon z NIP-em zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami VAT, stanowi fakturę uproszczoną, równoważną ze zwykłą fakturą, czyli zgodnie z regulaminem konkursu jest wydatkiem kwalifikowalnym.

Tak, dokumentacja zdjęciowa powinna służyć potwierdzeniu zrealizowanych działań, osiągnięcia zaplanowanych rezultatów, szczególnie gdy w ramach dotacji został zakupiony sprzęt.

Tak, zgodnie z regulaminem konkursu koszty związane z prowadzeniem i otwarciem rachunku bankowego
lub subkonta do obsługi dotacji są kosztami kwalifikowalnymi.

Nie, do wydatków kwalifikowanych możemy zaliczyć koszty poniesione wyłącznie w okresie realizacji projektu.

Tak, jeśli podróż do innego województwa jest niezbędna do realizacji projektu, jest wcześniej uwzględniona we wniosku oraz merytorycznie uzasadniona.

Nie, wkład własny nie jest wymagany, ale może zostać wniesiony w postaci osobowej (wolontariat) lub rzeczowej.

Nie, organizacja młodzieżowa nie zawsze musi posiadać osobowość prawną, a zatem nie musi być nigdzie zarejestrowana.

Tak, młodzieżowe rady miast lub gmin powstają najczęściej z inicjatywy samorządów uczniowskich, studenckich i doktoranckich.

Operatorzy

Fundacja im. Janiny Lewandowskiej

Fundacja im. Janiny Lewandowskiej to przede wszystkim platforma rozwoju młodych osób, która ma na celu wyposażyć młodzież w wiedzę, umiejętności i kompetencje do aktywnego włączania się w życie publiczne. Budowanie społeczeństwa obywatelskiego musi rozpoczynać najwcześniej jak to możliwe. Wdrażanie młodych osób w zasady funkcjonowania społeczeństwa i dostosowywanie otoczenia do potrzeb dzieci i młodzieży pozwala tworzyć przestrzeń przyjazną wszystkim. Młodość to ogromny potencjał, który fundacja ma na celu stymulować i wykorzystywać dla potrzeb całego społeczeństwa. Fundacja im. Janiny Lewandowskiej stawia na międzypokoleniową wymianę doświadczeń oraz na osobiste zdobywanie doświadczenia przez młode osoby, w ramach inicjatyw i projektów podejmowanych przez fundację. Wykorzystanie potencjału drzemiącego w młodości i doświadczenia starszych oraz wyposażenie w narzędzia do działania, stwarza perspektywy silnego i zaangażowanego społeczeństwa obywatelskiego.

OPERATOR I

Fundacja Świetlica Rozwoju mind-body-soul

Jesteśmy dynamicznym zespołem, którego członkowie z zaangażowaniem realizują kolejne wydarzenia i eventy. Nasz projekt ma za zadanie wprowadzić młodych ludzi w świat życia zawodowego. Edukacja zawodowa w Polsce jest na niskim poziomie. Wybór kariery jest tym trudniejszy z uwagi na dynamiczne otoczenie i nadchodzące zmiany w strukturach gospodarek. Dlatego młodym ludziom potrzebna jest pomoc. Edukacja to ważny element życia. Im więcej wiemy, tym więcej rozumiemy ze świata. Chcemy zapewnić młodym ludziom świadomość, że zdobywanie wiedzy służy nie tylko jednostce, ale całemu społeczeństwu. Pokazać, jak ważna jest wiedza w realizowaniu planów dotyczących ich przyszłości i jak dużo z nich można z łatwością zrealizować posiadając odpowiednie przygotowanie.

OPERATOR II

Skontaktuj się z nami!

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania lub zauważyłeś błąd? Daj nam znać – napisz do nas!

Scroll to Top